Video! Ce măsuri urgente ar lua medicii din PSD în sănătate

nov. 27, 2020

Organizarea cât mai rapidă a concursurilor de specialitate pentru a mări resursa umană, în condițiile în care aceste concursuri au fost amânate nejustificat atunci când numărul pacienților era mai mic.

Mai multă libertate alocată managerului spitalelor pentru a putea angaja mai rapid medici specialiști.

Rezidenții din ultimul an ar putea să comaseze un an pentru ca la începutul anului viitor să mai fie organizat încă un concurs astfel încât să crească numărul de medici.

Cursuri de pregătire pentru supraspecializarea pentru anumite specialități. Unii medici ar putea primi specializare suplimentare și de ATI. Acestea sunt doar câteva dintre măsurile de urgență pe care candidații PSD pentru Camera Deputaților și pentru Senat – Cristina Stochechi, Remus Mihalcea și Viorel Enache – de profesie medici, le-ar propune pentru ca sistemul medical să iasă din presiunea pandemiei și să nu intre în colaps.

Realizat de SC Goldenfish Production SRL la comanda PSD – Organizatia Județeană Argeș, cod unic de identificare mandatar financiar: 11200020

Comments

Comments are closed.

PromediaTV online